Pomógł: 2 razy Dołączył: 28 Wrz 2009 Posty: 151 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-05, 22:23 Kurs masażu w Neurologii
WYKORZYSTANIE NOWOCZESNEGO MASAŻU W TERAPII
PACJENTÓW Z USZKODZENIEM CENTRALNEGO UKŁADU
NERWOWEGO
Opis
Neurologia to bardzo trudna i zarazem fascynująca dziedzina medycyny, zajmująca się badaniem oraz leczeniem chorób, które dotyczą układu nerwowego. Pacjent dotknięty uszkodzeniem Ośrodkowego Układu Nerwowego, czy tez Obwodowego Układu Nerwowego potrzebuje natychmiastowej i interdyscyplinarnej pomocy całego zespołu terapeutycznego. Proces rehabilitacji powinien być przede wszystkim kompleksowy, wymaga się tym samym od członków zespołu idealnego współgrania ze sobą, rozumienia stawianych celów terapeutycznych, oraz przede wszystkim- umiejętnego słuchania tego, co mówi chory i w oparciu o to stawianie nowych celów, które powinny dążyć do poprawy jego stanu funkcjonalnego. Często w procesie rehabilitacyjnym chory spotyka się jedynie z fizjoterapeutami,pielęgniarkami, psychologami, lekarzami, psychiatrami, terapeutami zajęciowymi i niestety rzadko z dyplomowanym masażysta. Obecnie zauważa się tendencję wzrostowa znaczenia terapeutycznego masażu w rehabilitacji neurologicznej, tym samym zaczyna się zauważać samego masażystę. Dyplomowany technik masażysta, który specjalizuje się w masażu leczniczym ogranicza się jedynie do pomocy pacjentom ortopedycznym, z przewlekłymi bólami kręgosłupa itp. Prowadząc liczne rozmowy z masażystami wszyscy jednoznacznie podkreślali, że w toku nauki w szkole policealnej/ technikum sprawa masażu w neurologii była przedstawiona niewspółmiernie mniej niż rola masażu w ortopedii. Można tutaj dywagować, czy programy nauczania są dobre, czy wykładowcy są dobrze przygotowani itp. W każdej z rozmów każdy masażysta podkreślał, że chciałby pomóc osobie ze schorzeniem neurologicznym ale brakuje im pewności. Masażysta posiada bardzo precyzyjny, wyczulony dotyk, warsztat technik pracy na tkankach miękkich, którymi to może wspomóc proces rehabilitacji chorego. Wykorzystując umiejętności masażystów wyszliśmy z inicjatywa stworzenia pierwszego na Polskim rynku masaży klinicznego dla techników masażystów pracujących z ludźmi chorymi, chcącymi rozszerzyć swoją wiedze i umiejętności pracy z osobami chorymi neurologicznie. Dodatkowo jest to pierwszy kurs, na którym masażyści ćwiczyć będą na osobach chorych. Wszystkie prezentowane techniki będą szczegółowo omówione na żywym przykładzie.
Kurs podzielony został na trzy bloki programowe i rozłożony na trzy dni. Nie można mówić o samych technikach masażu, nie znając podstaw teoretycznych. W trakcie pierwszego dnia kursanci zostaną zapoznani z ideą koncepcji neurofizjologii człowieka, pracy funkcjonalnej, biomechaniką ciała człowieka oraz patomechaniką ruchów jakie występują u chorych neurologicznie. Zostanie omówiona szczegółowo idea napięcia centralnego, jego zaburzenia oraz zostanie podjęty trudny temat pracy z mięśniami spastycznymi. Przedstawiona i omówiona zostanie również praca z pacjentem w obrębie tzw. globalnej struktury, która jest zgodna z podejściem holistycznym do człowieka w oparciu o zasadę osteopatyczną ,,ciało człowieka jest jednością”. W trakcie drugiego i trzeciego dnia prezentowane będą przykładowe techniki masażu u konkretnych pacjentów z omówieniem zasad ich stosowania, środków ostrożności, wskazań oraz przeciwwskazań. Każdy z kursantów będzie miał okazję zapoznać się z podstawowym badaniem neurologicznym i chyba co ważniejsze- będzie mógł z chorymi porozmawiać i poznać ich problemy- takie doświadczenie bywa często bardziej znaczące niż mnogość przeróżnych technik. Po zakończeniu szkolenia każdy uczestnik otrzyma zaświadczenie o jego ukończeniu oraz planowana jest dyskusja na z procesu terapii pacjenta i roli masażu w trakcie jego trwania.
PROGRAM
I DZIEŃ
( PROGRAM TEORETYCZNY)
- pojęcie neuroplastyczności i determinantów sprzyjających jej rozwojowi, a także czynników blokujących jej postęp
- czucie ciała a schemat ciała- neurofizjologia
- czucie głębokie wielopoziomowe jako gwarant prawidłowej postawy oraz prawidłowej lokomocji
- masaż jako bodziec sprzyjający rozwojowi neuroplastyczności
- analiza chodu fizjologicznego
- analiza chodu patologicznego ( wzorzec bilateralny, ipsilateralny różnych odmianach)
- stopa jako receptor oraz inicjator napięcia
- dłoń jako wektor ruchu oraz napięcia
-tułów- neurofizjologiczna struktura i generator napięcia potrzebnego do wykonywania lokomocji ( omówienie hipertonii i hipotonii w jego obrębie)
- miednica- rocking, scooting, lifting, elewacja i depresja ( omówienie ruchów miednicy w trakcie procesu lokomocji w warunkach fizjologicznych i patologicznych)
- osiowość ciała i kontrola posturalna jako warunki prawidłowej lokomocji - spojrzenie masażysty
- przepona- hipertonia i hipotonia
- spastyka- spojrzenie masażysty
II DZIEŃ
( PROGRAM PRAKTYCZNY)
1. Badanie i terapia mięśni napiętych spastycznie w obrębie kończyny
górnej:
- omówienie wzorców napięciowych
- wzorzec torebkowy
- wzorce funkcjonalnych ruchów kończyny górnej
- techniki masażu połączone z ruchem
- techniki masażu głębokiego
- techniki masażu z wykorzystaniem wydłużonej elongacji
- PIR
- MET
- COUTERSTAIN techniki z wykorzystaniem masażu
-miękkie techniki mobilizacji stawów w obrębie nadgarstka, stawu łokciowego oraz obręczy kończyny górnej
2. Badanie i terapia mięśni napiętych spastycznie w obrębie kończyny
dolnej:
- omówienie wzorców napięciowych
- wzorzec torebkowy
- wzorce funkcjonalnych ruchów kończyny dolnej
- techniki masażu połączone z ruchem
- techniki masażu głębokiego
- techniki masażu z wykorzystaniem wydłużonej elongacji
- PIR
- MET
- COUTERSTAIN techniki z wykorzystaniem masażu
- miękkie techniki mobilizacji stawów w obrębie stopy, kolana oraz stawu biodrowego
3. Badanie i terapia w obrębie tułowia :
a) Różnice i podobieństwa w podejściu do pacjenta w okresie wiotkim
oraz spastycznym, w obrębie klatki piersiowej:
- masaż mm. piersiowych ( PIR, MET, COUNTERSTAIN, wydłużona elongacja, masaż głęboki oraz techniki masażu poprzecznego na wydłużonej elongacji)
- masaż oraz badanie przepony ( palpacja przyczepów przepony i mięśni międzyżebrowych, miękkie techniki uwolnienia hipertonicznej przepony)
- uwolnienie w obrębi klatki piersiowej taśmy mięśniowo - powięziowej przedniej powierzchownej oraz tylnej powierzchownej
- pacjent wiotki- podejście terapeutyczne i kliniczne zastosowanie chwytów masażu
b) Odcinek lędźwiowo krzyżowy:
- pacjent wiotki- podejście terapeutyczne i kliniczne zastosowanie chwytów masażu
- hipertonia przejścia krzyżowo lędźwiowego jako generator wzmożonego napięcia i bólów w obrębie kręgosłupa oraz czynnik wpływający na pobudzenie spastyczne mięśni kończyny dolnej
- wykorzystanie technik masażu i pracy na tkankach miękkich w obrębie: mięśni czworobocznych, biodrowo- lędźwiowych
- relaksacja prostowników grzbietu
- wykorzystanie rotacji tułowia jako elementu wspomagającego masaż
PRACA Z PACJENTAMI
III DZIEŃ
( PROGRAM PRAKTYCZNY)
1. Powtórzenie informacji z dnia drugiego
2. Ból jako czynnik demotywujący pacjenta oraz masażystę w procesie rehabilitacji
3. Specyficzne techniki masażu stosowane w leczeniu dolegliwości bólowych w obrębie tzw. górnej przepony tułowia
4. Nietypowe objawy zgłaszane przez pacjentów np. bóle głowy, bóle oczodołu, bóle żuchwy, sztywny brzuch itp- co może zrobić masażysta
5. Rozdanie certyfikatów
WARUNKI UCZESTNICTWA
- dyplom potwierdzający kwalifikacje masażysty ( technik masażysta po
dwuletniej szkole policealnej lub technikum)
- uczeń drugiego roku szkoły policealnej na kierunku technik masażysta
- studenci fizjoterapii od drugiego roku
WARUNKI FINANSOWE
- koszt szkolenia ( 3 dni)- 500 zł (brutto). W cenie szkolenia poczęstunek oraz skrypt z materiałami szkoleniowymi
- wpisowe 150 zł płatne najpóźniej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem szkolenia. W przypadku winy organizatora i odwołania kursu kwota zostaje zwrócona
Prowadzący
Daniel Kawka fizjoterapeuta, dyplomowany terapeuta PNF, NDT BOBATH, Międzynarodowy Terapeuta OM Cyriax
Piotr Kostrzebski fizjoterapeuta, terapeuta manualny, kierownik działu rehabilitacji Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego Oddział Warszawski KOŁO PRUSZKÓW
Więcej informacji odnośnie miejsca szkolenia i terminu ( termin jak na razie do uzgodnienia) Na hasło EMASAZ zniżka 10%.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14