massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-09-15, 14:03 Quasi-fizjoterapeuci stracili prawo do preferencyjnego opoda
Quasi-fizjoterapeuci stracili prawo do preferencyjnego opodatkowania usług
Osoby, które nie spełniają nowych wymogów, muszą rozliczać VAT. Jedynie posiadający uprawnienia skorzystają ze zwolnienia
Dotychczas (do 30 maja br.) usługi świadczone przez fizjoterapeutów były zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o VAT. Chodziło przy tym o osoby generalnie zajmujące się fizjoterapią, a więc również np. masażystów. Żaden przepis nie precyzował bowiem, kto może wykonywać ten zawód. Organy podatkowe uznawały jednak (np. w interpretacjach indywidualnych), że działania podejmowane w ramach konsultacji fizjoterapeutycznych służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a więc są zwolnione z VAT.
Sytuacja się zmieniła wraz z wejściem w życie (31 maja br.) ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Zgodnie z nią prawo do wykonywania usług fizjoterapeutycznych mają jedynie osoby spełniające ustawowe warunki, w tym m.in. mające dyplom, świadectwo lub inny dokument potwierdzający kwalifikacje. Zmiany oznaczają, że nie wszyscy wykonujący przed 31 maja 2016 r. usługi fizjoterapii mogą po tej dacie je świadczyć. A zatem część osób przestała de facto wykonywać zawód medyczny. Zmiana ta ma konsekwencje podatkowe w VAT.
Zmiany w ustawie
Kalina Figurska-Rudnicka, doradca podatkowy i radca prawny, menedżer w MDDP, wyjaśnia, jak zmiany w ustawie z 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty wpłynęły na osoby, które go wykonują. Ustawa określa m.in. wymogi w zakresie wykształcenia osoby wykonującej ten zawód i przyznaje prawo do posługiwania się tytułem zawodowym fizjoterapeuta wyłącznie osobie mającej prawo do wykonywania tego zawodu zgodnie z ustawą. Jednocześnie fizjoterapeuta wykonujący zawód w ramach działalności gospodarczej staje się podmiotem leczniczym w rozumieniu przepisów innej ustawy - o działalności leczniczej – co ma znaczenie również dla VAT.
Ustawa o VAT przewiduje bowiem zwolnienie z opodatkowania w przypadku wykonywania usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawy towarów i świadczenia usług ściśle z tymi usługami związanych, wykonywanych w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.
- Zatem fizjoterapeuta mający uprawnienia zgodnie z nową ustawą i prowadzący w tym zakresie działalność gospodarczą będzie mógł korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT świadczonych usług jako podmiot leczniczy wykonujący usługi z zakresu opieki medycznej (art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT) – mówi Kalina Figurska-Rudnicka.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 13