Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Dyskopatia
Autor Wiadomość
wujo540 
cekin

Dołączył: 27 Cze 2009
Posty: 27
Wysłany: 2011-06-13, 12:36   Dyskopatia

Prosiłbym bardzo aby ktoś napisał jaki masaż stosuje się w dyskopatii?
 
     
Linki sponsorowane
Macix 

Wiek: 40
Dołączył: 02 Lip 2011
Posty: 13
Skąd: Łódź
Wysłany: 2011-07-12, 22:35   

Jeśli chodzi o dyskopatie pamiętaj jaki masz okres bo jeśli dopiero co po uszkodzeniu krążka to u pacjenta będzie wielka bolesność i wtedy zaleca sie odpowiednio dobrana pozycję ułożeni ową która ośnieży ból i parę dni pacjent będzie ja musiał jak najczęściej wykonywać . Po zmniejszeniu dolegliwości można skorzystać z podstawowych ćwiczeń z mckenziego żeby wepchnąć element krążka który uciska na nerwy lub rdzeń i wtedy wdrożyć masaż skup się na prostowniku całym nie jak niektórzy tylko odcinak lędźwiowego gdyż w kręgosłupie zachodzą ws pól ruchy raczej i nie ma możliwości żeby wykonać ruch w odcinku lędźwiowym kompletnie nie zaangażować odcinek piersiowy to taki przykład podaje dlatego trzeba wykonać masaż na całym prostowniku bo odcinkowe działanie może okazać sie zbyt mało skuteczne . Okolica pośladków oraz co jest bardzo ważne w klasycznym masażu tego mięśnia nie uwzględniono popracować na mięśniu biodrowo lędźwiowym bardzo istotna role pełni jeśli chodzi o mechanikę odcinka lędźwiowego i potrafi upośledzać jego prace jeśli nie znasz technik na jego rozluźnienie i rozciągniecie zrób zamiast masaży pir na ten konkretny mięsień . Potem np ćwiczenia z pnf żeby zwiększyć stabilność masaż także żeby normalizować napięcie i wspomagać kinezyterapie . Pamiętaj jesli jest ot faktycznie dyskopatia to masaż nie załatwi sprawy potrzebne so ćwiczenia a twoja rola będzie wspomaganie całego procesu leczenia . To co wcześniej napisałem pamiętaj że każdy osoba jes inna tu podałem przykład odcinka lędźwiowego ale nawet pacjenci z tymi samymi dolegliwościami mogą być prowadzone inaczej tu masz tylko taki przykładowy obraz tego wszystkiego .
 
 
     
RehaT 

Dołączył: 28 Paź 2010
Posty: 252
Wysłany: 2011-07-12, 22:46   

pnf przy dyskopati?
 
     
Macix 

Wiek: 40
Dołączył: 02 Lip 2011
Posty: 13
Skąd: Łódź
Wysłany: 2011-07-13, 16:28   

Oczywiście po okresie ostrym gdzie już krążek jest zagojony jak się nie myle krążek goi sie kolo 12 dni potem powstaje blizna i jeśli nie włączymy ruchu może dojść do zrostu około korzeniowego blizna będzie mało elastyczna co będzie zwiększało szanse na ponowne uszkodzenia pierścienia włóknistego trzeba zwiększyć stalinizacje jeśli jest to np odcinek lędźwiowy całej miednicy oraz odcinka lędźwiowego eliminować nieodpowiedni patomechanizm który spowodował uszkodzenie a pnf świetnie się do tego nadaje oraz wyedukować pacjenta w jaki sposób ma robić czynności dnia codziennego na pnf świetnie się do tego nadaje ( oczywiście to co pisze jest tylko jedna z opcji ).
 
 
     
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA, TERAPEUTA MANUALNY

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Wrz 2009
Posty: 151
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-07-14, 09:58   

hehe ja tak czytam i znowu zadam pytanie:

- Czym jest dyskopatia i jak ma się ona do PRZEPUKLINY KRĄŻKA?

Nie da się postawić znaku równości między dyskopatią a przepukliną. Co do PNF to powiem tak. Jeśli przychodzi do mnie pacjent w bólu- pracuję manualnie dotąd aż ból się nie zmniejszy. Później natomiast staram się wprowadzic ćwiczenia stabilizacji tułowia, kręgosłupa ELEMENTAMI NDT Bobath oraz PNF. Odcinek szczególnie lędźwiowy jest słabo skojarzony korowo i pacjenci zazwyczaj nie czują ruchu odcinka lędźwiowego ( co innego w bólu). Dlatego stosuję elementy segmentarnej stabilizacji wykorzystując ruchy minimalne, minimalne napięcie mięśniowe, które na początku JA JAKO TERAPEUTA muszę wyczuć. I tu się pojawia problem, o ile ja jako terapeuta, nie czuję tego LEPIEJ ŻEBYM TEGO NIE ROBIŁ. I parę razy mi się tak zdarzyło, że chciałem pacjenta nauczyć tego ruchu potrzebnego do stabilizacji met. PNF czy BOBATH i nie czułem ruchu, napięcia mięśni ( tych odpowiednich) i prosiłem starszego kolegę by on wyczuł to. Tak się uczyłem i dalej uczę ,,czucia" Bo o ile terapeuta nie czuje to jak ma nauczyć czucia pacjenta?

W ćwiczeniach warto i należy pamiętać o przeponie i mięśniach przepony miednicznej. Zła praca przepony, zły oddech to jakby przyczyny destabilizacji itp itd....Poza tym często widzę wykonywanie ćwiczeń stabilizacyjnych tylko w BEZRUCHU- napnij, trzymaj i rozluźnij. Wszystko ok, ale pacjent PORUSZA SIĘ i wtedy musi również mieć stabilizację. Dlatego nie można zapomnieć o tzw. dynamicznej stabilizacji. Oczywiście konkretne ćwiczenia muszą być włączone w konkretnej fazie i okresie choroby.

Jednak priorytet widzę w rozróżnieniu dyskopatii od przepukliny krążka.
 
     
Macix 

Wiek: 40
Dołączył: 02 Lip 2011
Posty: 13
Skąd: Łódź
Wysłany: 2011-07-21, 00:21   

Fakt Piotrek trochę wpadka przepuklina jest jednym z etapów postępującej dyskopatii dzięki za poprawienie mojego błędu :)
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB